BTW Logo

04.03.2019 - 08-03.2019

Monday

Tuesday Wednesday Thursday Friday

Workshops

Tutorials

 

Workshops

Student program

Data Science Challenge

 

Keynote

Poster-Flash

Keynote

Demo-Flash

Keynote

Awards

Scientific program

Industrial program

Tutorials

Scientific program

Industrial program

Demo

Keynote FGDB Meeting   

Get Together

Poster Session

Dinner

The exact schedule will follow shortly.

Keynotes:

  • Ihab Ilyas (U Waterloo)
  • Frank Renkes (SAP Walldorf)
  • Stefanie Rinderle-Ma (U Vienna)
  • Timothy Tangherlini (UCLA)

Tutorials:

  • Wolfram Wingerath, Felix Gessert and Norbert Ritter:
    NoSQL & Real-Time Data Management in Research & Practice

  • Tanya Braun:
    StarAI or StarDB?

  • Lena Wiese:
    Data Analytics with Graph Algorithms – A Hands-on Tutorial with Neo4J

Accepted contributions in the scientific program:

  • Maximilian Schüle, Frédéric Simonis, Thomas Heyenbrock, Alfons Kemper, Stephan Günnemann and Thomas Neumann:
    In-Database Machine Learning: Gradient Descent and Tensor Algebra for Main Memory Database Systems

  • Matthias Boehm, Alexandre Evfimievski and Berthold Reinwald:
    Efficient Data-Parallel Cumulative Aggregates for Large-Scale Machine Learning

  • Nadine Steinmetz, Ann-Katrin Arning and Kai-Uwe Sattler:
    From Natural Language Questions to SPARQL Queries: A Pattern-based Approach

  • Maximilian Schüle, Linnea Passing, Alfons Kemper and Thomas Neumann:
    Ja-(zu-)SQL: Evaluation einer SQL-Skriptsprache für Hauptspeicherdatenbanksysteme

  • Bernhard Radke and Thomas Neumann: LinDP++:
    Generalizing Linearized DP to Crossproducts and Non-Inner Joins

  • Cornelia Kiefer, Peter Reimann and Bernhard Mitschang:
    A hybrid information extraction approach exploiting structured data within a text mining process

  • Christoph Lofi, Manuel Valle Torre and Mengmeng Ye: Perceptual Relational Attributes:
    Navigating and Discovering Shared Perspectives from User-Generated Reviews

  • Stefan Klauck, Max Plauth, Sven Knebel, Marius Strobl, Douglas Santry and Lars Eggert:
    Eliminating the Bandwidth Bottleneck of Central Query Dispatching Through TCP Connection Hand-Over

  • Jan Martin Keil:
    Efficient Bounded Jaro-Winkler Similarity Based Search

  • Michael Günther, Maik Thiele and Wolfgang Lehner:
    Fast Approximated Nearest Neighbor Joins For Relational Database Systems

  • Nikolaus Glombiewski, Bernhard Seeger and Goetz Graefe:
    Waves of Misery After Index Creation

  • Johannes Pietrzyk, Annett Ungethüm, Dirk Habich and Wolfgang Lehner:
    Fighting the Duplicates in Hashing: Conflict Detection-aware Vectorization of Linear Probing

  • Adrian Bartnik, Bonaventura Del Monte, Tilmann Rabl and Volker Markl:
    On-the-fly Reconfiguration of Query Plans for Stateful Stream Processing Engines

  • Xiao Chen, Gabriel Campero Durand, Roman Zoun, David Broneske, Yang Li and Gunter Saake:
    The Best of Both Worlds: Combining Hand-Tuned and Word-Embedding-Based Similarity Measures for Entity Resolution

  • Matthias Kricke, Eric Peukert and Erhard Rahm:
    Graph Data Transformations in Gradoop

Accepted contributions in the industrial program:

  • Adrian Vogelsgesang, Tobias Muehlbauer, Viktor Leis, Thomas Neumann and Alfons Kemper:

    Domain Query Optimization: Adapting the General-Purpose Database System Hyper for Tableau Workloads

  • Knut Stolze, Felix Beier and Jens Müller:

    Partial Reload of Incrementally Updated Tables in Analytic Database Accelerators

  • David Allen, Amy Hodler, Michael Hunger, Martin Knobloch, William Lyon, Mark Needham and Hannes Voigt:

    Understanding Trolls with Efficient Analytics of Large Graphs in Neo4j

  • Christoph Gröger and Eva Hoos:

    Ganzheitliches Metadatenmanagement im Data Lake: Anforderungen, IT-Werkzeuge und Herausforderungen in der Praxis

  • Mark Reinke, André Kischkel, Volker Jahns, Uwe Crenze and Olga Beltcheva:

    Einsatz kognitiver Verfahren am Deutschen Patent- und Markenamt

  • Uwe Jugel, Juan De Dios Santos, Evelyn Trautmann and Diogo Behrens:

    Fighting Spam in Dating Apps

  • Martin Oberhofer, Lars Bremer and Mariya Chkalova:

    Machine Learning Applied to the Clerical Task Management Problem in Master Data Management Systems

  • Yvonne Hegenbarth and Gerald Ristow:

    Konzept und Implementierung eines echtzeitfähigen Model Management Systems - am Beispiel zur Überwachung von Lastprognosen für den Intraday Stromhandel

  • Tim Waizenegger and Thomas Lumpp:

    IBM Cloud Databases: Turning Open Source Databases Into Cloud Services

Accepted contributions in the student program:

  • Manh Khoi Duong:
    Automated Architecture-Modeling for Convolutional Neural Networks

  • Janis Held, Anna Beer and Thomas Seidl:
    Chain-detection for DBSCAN

  • Sebastian Schmidl, Frederic Schneider and Thorsten Papenbrock:
    An Actor Database System for Akka

  • Melissa Gehring:
    A Comparison of Distributed Stream Processing Systems for Time Series Analysis

  • Alexander Kern:
    Konzeption und Umsetzung einer DSL zur Informationsfusion auf verteilten heterogenen Graphen

  • Alexander Baumstark:
    Lock-free Data Structures for Data Stream Processing

  • Denis Hirn:
    PgCuckoo – Injecting Physical Plans into PostgreSQL

  • Sebastian Wilhelm and Armin Gerl:
    Policy-based Authentication and Authorization based on the Layered Privacy Language

  • Haralampos Gavriilidis:
    Computation Offloading in JVM-based Dataflow Engines